Zastosowania laminatów w branży telekomunikacyjnej
Branża telekomunikacyjna to szybko rozwijający się sektor gospodarki, który potrzebuje trwałych i niezawodnych rozwiązań. Aby sprostać tym wymaganiom, w tej gałęzi przemysłu poszczególne elementy często produkuje się w oparciu o laminat poliestrowo-szklany. Wyjaśniamy, czym odznacza się to tworzywo i jakie elementy dla branży telekomunikacyjnej z niego się wytwarza.
Laminat jako dobry izolator
Laminat poliestrowo-szklany ma niską przenikalność elektryczną, co oznacza, że jest on dobrym izolatorem elektrycznym. Wynika to bezpośrednio ze struktury tego materiału. Jest to bowiem tworzywo kompozytowe złożone z połączonych ze sobą warstw żywicy poliestrowej i włókien szklanych. To właściwości tych substancji decydują o tym, że laminat jest dobrym izolatorem.
To właśnie sprawia, że materiał ten znajduje szerokie zastosowanie w produkcji elementów elektronicznych i izolatorów w przemyśle telekomunikacyjnym. Izolatory zapobiegają przepływowi prądu między różnymi elementami i są montowane w układach elektronicznych, ponieważ gwarantują bezpieczne działanie urządzeń. Ponadto jest wykorzystywany do produkcji płytek drukowanych i innych elementów dla branży telekomunikacyjnej oraz elektronicznej. Dodatkowo, z laminatów tworzy się złącza, które są niezbędne do łączenia różnych elementów w systemie telekomunikacyjnym.
Laminat chroni urządzenia przed uszkodzeniami
Kompozyty poliestrowo-szklane to tworzywa bardzo wytrzymałe, dzięki czemu używa się ich do produkowania kabli światłowodowych, zaś osłony i obudowy z laminatu świetnie chronią urządzenia telekomunikacyjne przed mechanicznymi uszkodzeniami. Nie bez znaczenia jest również to, że laminat odznacza się wysoką odpornością na wilgoć, działanie wysokich temperatur i środków chemicznych, które mogą szkodzić podzespołom elektronicznym i elementom stosowanym w telekomunikacji.