Dlaczego laminaty wytworzone w procesie infuzji cechują się najlepszymi właściwościami fizycznymi?
Laminaty kompozytowe składające się z warstw włókien szklanych i żywicy poliestrowej produkuje się z zastosowaniem infuzji próżniowej, co przekłada się na udoskonalenie właściwości fizycznych gotowego materiału. Wyjaśniamy, na czym polega infuzja próżniowa i jakie zalety mają laminaty infuzyjne.
Proces infuzji kluczem do udoskonalenia właściwości fizycznych laminatu
Infuzja próżniowa to zaawansowany technologicznie proces, który pozwala na wykorzystanie różnych surowców, po to, by uzyskać laminaty odznaczające się wysokim poziomem wytrzymałości oraz doskonałymi parametrami mechanicznymi. Z pomocą infuzji wytwarzamy kompozyty poliestrowo-szklane, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak przemysł lotniczy, samochodowy, budowlany oraz w produkcji lekkich i zarazem wytrzymałych obudów urządzeń medycznych.
Metoda infuzji polega na układaniu suchego zbrojenia w przygotowanej formie pokrytej żelkotem, w której znajdują się na przykład włókna szklane, a w dalszej kolejności ułożeniu siatki usprawniającej przepływ żywicy i tkaniny oraz zamknięciu wszystkiego w bardzo szczelnym worku próżniowym. Brak powietrza wewnątrz pozwala na równomierne rozprowadzenie żywicy w całej formie pod wpływem różnicy ciśnienia.
Zalety poliestrowych laminatów infuzyjnych
Tak przeprowadzany proces technologiczny umożliwia precyzyjne nasycenie włókien szklanych żywicą, a co za tym idzie stworzenie wyjątkowo trwałego laminatu. Materiał wyprodukowany w procesie infuzji jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, korozję, czynniki atmosferyczne, a nawet chemikalia czy promieniowanie UV.
Waży mniej od innych materiałów konstrukcyjnych, co sprawia, że jest idealny do zastosowań tam, gdzie niska masa odgrywa istotną rolę, np. w przemyśle lotniczym. Zastosowanie infuzji próżniowej pozwala również na ograniczenie emisji szkodliwych związków chemicznych, takich jak styren.